Přejít k hlavnímu obsahu

Na nebezpečné nákazy jsou zdravotníci z Těchonína zvyklí, teď zkušenosti předávají civilním lékařům

7.4.2020 Lékaři i zdravotní sestry z vojenské speciální infekční nemocnice Těchonín v těchto dnech pomáhají kolegům z civilních zdravotnických zařízení zvládat situaci s onemocněním COVID-19.

Při práci jsme zastihli tři lékaře ve Fakultní nemocnici v Hradci Králové, jednoho, který působí v rámci zdravotnické záchranné služby Pardubického kraje a zdravotní sestru sloužící v Nemocnici v Jeseníku.

Základem úspěchu je správné používání ochranných pomůcek

Ve Fakultní nemocnici v Hradci Králové vykonává dlouhodobou odbornou stáž podplukovnice Larisa Solichová, která je vedoucí lékařkou odboru biologické ochrany Těchonín. Její schopnosti a zkušenosti využilo nyní vedení nemocnice v souvislosti s pandemií COVID-19. Je nutné si uvědomit, že pro civilní sféru je tato situace zcela nová a zdravotníci na ni nebyli úplně připraveni.

„Ve chvíli, kdy bylo nutné v samostatné budově fakultní nemocnice vybudovat plicní pavilon pro nemocné pacienty, neváhala jsem svým civilním kolegům pomoci,“ říká lékařka z Těchonína a dodává, že se jednalo nejen o přeorganizování celé budovy, stanovení režimu a způsobu práce, ale zejména o proškolení personálu v používání ochranných pomůcek i zajištění bariérových opatření – zkrátka všeho, co se týká správné praxe v boji s infekční chorobou.

Velký přínos vidí lékařka z Těchonína i v pomoci vojenských zdravotníků v oblasti sociálních služeb, kde proškolují personál v používání ochranných pomůcek, ale i to, že pro tato mnohdy nezdravotnická zařízení vytvořili manuál, jak se v těchto zařízeních chovat a jak efektivně zorganizovat práci v péči o jejich klienty.

Celý text článku najdete na army.cz.